Zapraszamy pod aktualny adres :  KRAKÓW ul . JERZMANOWSKIEGO 40 lok 4 - wjazd naprzeciwko ORLEN-u, obok delikatesów   (wejście do lokalu od strony parkingu na końcu budynku - obok drugiej bramy)
kontakt telefoniczny: 502-535-554 , e-mail: biuro@radiokomunikacja.com

Informacje

Producenci

Promocje

Nasze sklepy

Nasze sklepy

TK Radiokomunikcja ul. Erazma Jerzmanowskiego 40 lok. 4 (wejście od strony parkingu na końcu budynku)

Strojenie Anten

Niejednokrotnie zdarza się usłyszeć pytanie :   

  
Czy anteny komunikacyjne  wymagają strojenia?

    Odpowiedź na nie jest prosta i jednoznaczna :

 1. ANTENĘ NALEŻY PRZED ROZPOCZĘCIEM NADAWANIA ZESTROIĆ !!!!!!
 2. Oczywiście są nieliczne anteny które konstrukcyjnie nie oferują możliwości korekty częstotliwości pracy     lub takie których z założenia się nie rusza (np. anteny kilkupasmowe) – ale................
PATRZ  p.1 !!!!!

Antena nie zestrojona jeżeli jej częstotliwość pracy znacząco odbiega od częstotliwości pracy nadajnika         (czyli ma bardzo wysoki SWR w tym punkcie) może spowodować jego uszkodzenie !!!

Pamiętajcie, że jeżeli nawet antena w trakcie strojenia  (pomiaru) nie wymaga korygowania jej długości  (   czyli zmiany częstotliwości pracy) to właśnie dokonujecie weryfikacji czy instalacja antenowa jest wykonana poprawnie, a antena sprawna.

Kolejnym mitem jest strojenie anteny do radia – jest to nie do końca prawda ponieważ antena strojona jest      do miejsca zamocowania i częstotliwości pracy.
Oczywiście w tym przypadku wzorcem częstotliwości jest radio;ale jeżeli podłączymy do instalacji                 antenowej  inne radio pracujące w tym samym zakresie częstotliwości to nic się nie zmienia w warunkach         pracy anteny .

UWAGA !!!  Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku przeniesienia anteny na inny pojazd – zmieniają  się warunki pracy i nie ma tutaj znaczenia że np. będzie to ten sam model ,kolor i rocznik pojazdu. Koniecznie trzeba sprawdzić SWR przed rozpoczęciem nadawania !!!
Dotyczy to również anten na podstawach magnetycznych 
Użytkownicy  CB Radio – pamiętajcie że szczególnie ważne jest to dla anten małych których zakres pracy     jest bardzo wąski a przez to tolerancja na te działanie niewielka  .
Anteny skracane elektrycznie w mniejszym stopniu (znaczy te dłuższe ) są  nieco bardziej tolerancyjne –     ale i tak należy je sprawdzić po przełożeniu na inny pojazd.

Strojenie anteny  prętowej  przy użyciu reflektometru  (na przykładzie pasma CB) :

 1. Podłączamy przyrząd  do radiotelefonu i instalacji antenowej
 2. Dokonujemy pomiaru SWR (współczynnik fali stojącej) w kilku punktach np. na 1 ; 20 i 40 kanale (dla  anten małych / wąsko pracujących/  może być konieczne zagęszczenie pomiarów –czasami nawet co 5  kanałów)
 3. jeżeli   SWR będzie niższy na 1 kanale niż na 20 i 40 – antenę skracamy
 4. jeżeli SWR będzie najniższy na kanale 20 ( w środku pasma)  antena jest  OK.
 5. jeżeli SWR będzie najniższy na 40 kanale – pręt należy wysunąć w zamku cewki (jeżeli SWR nie przekracza w tej sytuacji wartości 2 na niższych kanałach to sugeruje zostawić antenę  i nie korygować jej długości)
 6. Powtarzać czynności z punktu 2 -5 aż do uzyskania zadowalającego SWR  w środku pasma pracy.
 7. Podłączyć radio bezpośrednio do instalacji antenowej i rozpocząć normalną eksploatacje                     radiotelefonu.................

Na zakończenie

 • Sugestia 1: pamiętajcie że dla większości przypadków akceptowalna wartość SWR to 2,0 a dopuszczalna 2,5  więc nie należy panikować że nie macie 1,1 – wartość ta zależy od wielu czynników więc spokojnie ..............
 • Sugestia 2 : strojenie wykonujcie na „suchym dachu” – wilgoć czy to na powierzchni dachu czy to w antenie lub kablu znacząco przekłamuje wskazania
 • Sugestia 3 : nie skracajcie kabla antenowego – dłuższy kabel może być , na krótszym mogą  być problemy z zestrojeniem anteny  (oczywiście dotyczy  to głównie pasma  CB)