Zapraszamy pod aktualny adres :  KRAKÓW ul . JERZMANOWSKIEGO 40 lok 4 - wjazd naprzeciwko ORLEN-u, obok delikatesów   (wejście do lokalu od strony parkingu na końcu budynku - obok drugiej bramy)
kontakt telefoniczny: 502-535-554 , e-mail: biuro@radiokomunikacja.com

Informacje

Producenci

Promocje

Nasze sklepy

Nasze sklepy

TK Radiokomunikcja ul. Erazma Jerzmanowskiego 40 lok. 4 (wejście od strony parkingu na końcu budynku)

Radiotelefony PMR

PMR (z ang. Private Mobile Radio) są to radiotelefony (urządzenia nadawczo-odbiorczo) pracujące na 8 wydzielonych kanałach w paśmie 446 MHz z mocą do 0,5 W.

Bardzo ważną cechą tych urządzeń jest fakt, że to standard ogólno europejski i mogą one być używane bez jakichkolwiek opłat i zezwoleń w obrębie całej UE (w ograniczonym zakresie również w niektórych krajach stowarzyszonych z Unią)
Kolejnym wymogiem formalnym jest to ; że radiotelefony te mają zamocowana na stałe antenę bez możliwości jej szybkiej zamiany .

PMR-y w większości posiadają wbudowana obsługę CTCSS ; a niektóre również DCS (czyli nieco po „łebkach” odpowiednio tonową i cyfrową blokadę szumów  – układ który blokuje odsłuch na głośniku do momentu kiedy usłyszy kod generowany przez inne współpracujące urządzenia)
Podsumowując 8 kanałów radiowych + wspomniane blokady dają odpowiednio 304 lub ponad 1000 kombinacji  i w efekcie poprawiają komfort użytkowania bo nie słyszymy większości innych transmisji w tym paśmie. Musimy mieć jednak świadomość że kanałów radiowych jest 8 więc jeżeli nałożą się nośne z 2 grup to niestety będziemy się słyszeć nawzajem. Pomimo tego jest to doskonałe narzędzie do komunikacji na stosunkowo niewielkim terenie  zarówno z zastosowaniach amatorskich jak i małych firmach.

Większość producentów deklaruje , że zasięg radiotelefonów PMR wynosi do 3-8 km -jednak jest to parametr zależny od bardzo wielu czynników i defakto jest dokładnie taki jaki w danych warunkach uda się osiągnąć. W praktyce jest to najczęściej kilkaset metrów w mieście i w gęstej zabudowie , ale w otwartej przestrzeni (np. pomiędzy szczytami) w dobrych warunkach bywało i ok. 20 km więc ............mieści się pomiędzy tymi wartościami. Oczywiście ma tutaj znaczenie jakich urządzeń będziesz używał bo pomimo tego że teoretycznie parametry są podobne to jednak różnice są odczuwalne (zwłaszcza w pracy odbiornika) i modele uznanych  producentów sprzętu radiokomunikacyjnego są staranniej wykonywane i lepiej zestrojone.

Kanały  PMR :

1     446.00625     MHz
2     446.01875    
3     446.03125
4     446.04375
5     446.05625
6     446.06875
7     446.08125
8     446.09375

UWAGA !!!!  nie wolno na terenie Polski i UE używać radiotelefonów pracujących w amerykańskich standardach FRS i GMRS (są to tamtejsze odpowiedniki PMR) .
Radiotelefony te pracują na częstotliwościach które u nas są przeznaczone do innych cełów i mają swoich użytkowników .
Pamiętajcie , że nadawanie bez posiadania uprawnień do  użytkowania danej częstotliwości jest przestępstwem i to właśnie wy ponosicie pełną odpowiedzialność za zakłócanie tych częstotliwości.
Radiotelefony FRS i GMRS najłatwiej odróżnić (od podobnych PMR-ów które mają 8 kanałów) po tym ze mają 14 lub 22 dostępne kanały pracy.