Zapraszamy pod aktualny adres :  KRAKÓW ul . JERZMANOWSKIEGO 40 lok 4 - wjazd naprzeciwko ORLEN-u, obok delikatesów   (wejście do lokalu od strony parkingu na końcu budynku - obok drugiej bramy)
kontakt telefoniczny: 502-535-554 , e-mail: biuro@radiokomunikacja.com

Informacje

Producenci

Promocje

Nasze sklepy

Nasze sklepy

TK Radiokomunikcja ul. Erazma Jerzmanowskiego 40 lok. 4 (wejście od strony parkingu na końcu budynku)

ABC użytkownika CB

Niejednokrotnie bywa tak, że po zakupie radiotelefonu CB z którym wcześniej nie mieliśmy do czynienia satajemy przed problemem:

JAK SIĘ TO-TO UŻYWA?? 

Odpowiadając na tak postawione pytanie sugestia: w pierwszej kolejności instalujemy i stroimy antenę (pamiętając że stroimy do miejsca pracy więc przekładanie anteny ma swoje ograniczenia i to że kiedyś antena gdzieś była strojona nie znaczy że u nas też będzie OK. !!!!!), a następnie mocujemy radiotelefon i podłączamy do anteny i  zasilania –  tu uwaga pierwsza nie pomylić biegunowości zasilania no i zasilanie poza wyjątkami ma być 12 V-oltowe (do 14,5)

Teraz możemy zacząć naszą przygodę z CB-Radiem.
Na początek zapominamy o wszelkich dodatkowych funkcjach – wspólne dla wszystkich CB Radi (i nie tylko CB) są:

 • potencjometr VOL czyli regulacja głośności najczęściej powiązana z włącznikiem radia
 • potencjometr SQ  regulacja poziomu blokady szumów
 • wyświetlacz pokazujący na którym kanale akurat jesteśmy
 • przełącznik kanałów czy to w postaci gałki lub przycisków czy zabudowany w mikrofonie (a w ogóle kanałów CB  jest 40, a w każdym razie tak się umówmy)
 • przełącznik AM/FM jeżeli radio ma możliwość pracy w obydwu modulacjach (może być dodatkowo jeszcze USB i LSB ale o tym innym razem)
 • przycisk PTT najczęściej umieszczony na mikrofonie (w radiach ręcznych z boku obudowy) służący trywialnie ujmując do nadawania czyli przejścia z trybu nasłuchu /odbioru do transmisji /nadawania.
A teraz instrukcja obsługi w wersji minimalnej
 1. Włączamy radiotelefon i ustawiamy poziom głośności urządzenia na zadowalającym nas poziomie
 2. Przechodzimy na wybrany kanał pracy ( i tu pamiętamy Kanał 9 jest na całym świecie kanałem ratunkowym i wszelka transmisja poza sytuacjami alarmowymi jest tam nie dopuszczalna – więcej potem)
 3. Ustawiamy blokadę szumów przekręcając ją tak aby zanikły odbierane zakłócenia, ale nie przekręcamy za bardzo bo będziemy słyszeć tylko najsilniejsze, najbliższe stacje; blokada powinna być na skraju zakłóceń i jeżeli od czasu do czasu przebijają się jakieś prążki to znaczy że jest to OK. i nie jest za wysoko. Jeżeli słyszymy interesującego nas korespondenta w sposób „szarpany” (tz. przechodzą tylko mocniejsze głoski) albo na skraju zakłóceń wyłączamy blokadę na czas rozmowy
 4. Gdy mamy coś do powiedzenia lub chcemy o coś zapytać podnosimy mikrofon do ust naciskamy przycisk PTT i mówimy do mikrofonu. Po zakończonej wypowiedzi puszczamy przycisk PTT i czekamy na odpowiedź


I to by mogło być na tyle gdyby nie kilka szczegółów..................
Słownictwo – to jest akurat najprostsze osłuchacie się z żargonem; ale tak przy okazji  pamiętajcie, że przy radiach są nie tylko zdenerwowani kierowcy TIR-ów  czy osoby cierpiące na braki w słownictwie  Bywają też dzieci i masa innych osób które może razić tzw. brak kultury słowa więc starajmy się nie urażać ich odczuć, a może z czasem również te bardziej „upośledzone” osoby przypomną sobie że pewnych słów raczej nie nauczyli się od rodziców i zdecydowanie należy ich unikać (co zresztą znacznie przyspiesza komunikację)

Kanały - zwyczajowo jest kilka kanałów które maja ściśle określone przeznaczenie:

 • „9”  kanał alarmowy
 • „28” ogólny kanał wywoławczy
 • „19” kanał wywoławczy drogowy
 • „20” z racji na częstotliwość 27,200 MHz  i ze jest to środek podstawowej  „czterdziestki” często wykorzystywany jest jako kanał testowy czy to przy kontroli radi CB czy instalacji antenowych

Dobre Zasady :
 • starajmy się postępować tak, żeby nie przeszkadzać innym; jak na dobrych sąsiadów przystało.
 • Jeżeli ktoś na danym kanale rozmawia to nie wchodzimy im w słowo tylko czekamy aż zakończą transmisje albo prosimy pomiędzy wypowiedziami o umożliwienie zadania pytania lub wywołania znajomego.
 • Jeżeli jesteśmy na kanale wywoławczym (19 czy 28) to nie prowadzimy tam pogaduszek i nie „prowadzimy” się nawzajem i tak jak wskazuje nawa tych kanałów do wzajemnego wywołania się, zadania pytania i udzielenia szybkiej odpowiedzi lub uzgodnienia na który kanał przechodzimy jeżeli chcemy kontynuować rozmowę .......
 • Kanały na CB są ogólno dostępne i inni użytkownicy pasma CB maja te same prawa co my więc nie traktujmy ich jak wrogów czy konkurentów; ale jak znajomych lub dobrych sąsiadów od których możemy się wiele dowiedzieć i sami ich doinformować
 • Jeżeli na kanale 9 lub jakimkolwiek innym jest prowadzona lub koordynowana akcja ratunkowa bezwzględnie nie przeszkadzamy osobom w niej uczestniczącym w komunikacji. Równocześnie komunikat RATUNEK musi bezwzględne otrzymać pierwszeństwo rozmowy.
 • Jeżeli używamy dodatkowych funkcji radiotelefonu w postaci RF Gaina (regulacja czułości odbiornika) czy ASC (automatyczna blokada szumów) to jakkolwiek w myśl zasady że wszystko jest dla ludzi i nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać je skoro już są to  pamiętajmy jednak aby rozpoczynając komunikacje wyłączyć raczej te funkcje ponieważ powodują one znaczne ograniczenie tego co słyszymy i całkowicie nieświadomie możemy utrudnić innym komunikacje lub wręcz „wejść” im w słowo bo nas słychać cały czas z ta samą mocą ...........
 • Jeżeli zostałeś szczęśliwym posiadaczem urządzenia o nieco gorszych właściwościach odbiornika czyli niskiej czułości i małej selektywności (zainteresowani i tak domyślą się których modeli to dotyczy) to pamiętajcie że też możecie nie słyszeć wszystkich transmisji więc nie wpadajcie w furię na uwagę że przeszkadzacie komuś w rozmowie..........
 • Jeżeli już mowa o właściwościach to pamiętajcie że z wiekiem podobno tylko wino jest coraz lepsze wiec unikajcie pracy na radiotelefonach które się już do tego nie nadają bo generują na tyle dużo zakłóceń że wręcz obrzydzają życie innym użytkownikom. Nie dotyczy to jednak tylko urządzeń bardzo leciwych (bo jeżeli te są dobrze utrzymane i regularnie serwisowane przez kompetentne osoby to często mogą zawstydzić nowości)  ale również urządzeń na „siłę” modyfikowanych czy naprawianych od ręki  w niektórych przydrożnych punktach gdzie niejednokrotnie jedynym przyrządem pomiarowym jest prosty miernik elektryczny.....Pamiętajcie ze pomimo pozornej prostoty serwisowanie sprzętu radiokomunikacyjnego wymaga sporo wiedzy i doświadczenia, a nade wszystko odpowiedniego wyposażenia pomiarowego.


I na tym koniec bo i tak wyszło spore wypracowanie ..............a reasumując podstawowa uwaga :

„jeżeli używasz CB radia to daj go również używać innym”