Strojenie Anten
   09/09/2024 13:59:49     Artykuły    Komentarzy 0
Strojenie Anten

Niejednokrotnie zdarza się usłyszeć pytanie:

Czy anteny komunikacyjne wymagają strojenia?

Odpowiedź na nie jest prosta i jednoznaczna:

  1. ANTENĘ NALEŻY PRZED ROZPOCZĘCIEM NADAWANIA ZESTROIĆ !!!!!!
  2. Oczywiście są nieliczne anteny które konstrukcyjnie nie oferują możliwości korekty częstotliwości pracy lub takie których z założenia się nie rusza (np. anteny kilkupasmowe) – ale...

PATRZ p.1 !!!

Antena nie zestrojona jeżeli jej częstotliwość pracy znacząco odbiega od częstotliwości pracy nadajnika (czyli ma bardzo wysoki SWR w tym punkcie) może spowodować jego uszkodzenie !!!

Pamiętajcie, że jeżeli nawet antena w trakcie strojenia (pomiaru) nie wymaga korygowania jej długości (czyli zmiany częstotliwości pracy) to właśnie dokonujecie weryfikacji czy instalacja antenowa jest wykonana poprawnie, a antena sprawna.

Kolejnym mitem jest strojenie anteny do radia – jest to nie do końca prawda ponieważ antena strojona jest do miejsca zamocowania i częstotliwości pracy. Oczywiście w tym przypadku wzorcem częstotliwości jest radio, ale jeżeli podłączymy do instalacji antenowej inne radio pracujące w tym samym zakresie częstotliwości to nic się nie zmienia w warunkach pracy anteny .

UWAGA !!! Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku przeniesienia anteny na inny pojazd – zmieniają się warunki pracy i nie ma tutaj znaczenia że np. będzie to ten sam model ,kolor i rocznik pojazdu. Koniecznie trzeba sprawdzić SWR przed rozpoczęciem nadawania !!! Dotyczy to również anten na podstawach magnetycznych Użytkownicy CB Radio – pamiętajcie że szczególnie ważne jest to dla anten małych których zakres pracy jest bardzo wąski a przez to tolerancja na te działanie niewielka . Anteny skracane elektrycznie w mniejszym stopniu (znaczy te dłuższe ) są nieco bardziej tolerancyjne – ale i tak należy je sprawdzić po przełożeniu na inny pojazd.

Strojenie anteny prętowej przy użyciu reflektometru (na przykładzie pasma CB):

    1. Podłączamy przyrząd do radiotelefonu i instalacji antenowej
    2. Dokonujemy pomiaru SWR (współczynnik fali stojącej) w kilku punktach np. na 1 ; 20 i 40 kanale (dla anten małych / wąsko pracujących/ może być konieczne zagęszczenie pomiarów –czasami nawet co 5 kanałów)
    3. jeżeli SWR będzie niższy na 1 kanale niż na 20 i 40 – antenę skracamy
    4. jeżeli SWR będzie najniższy na kanale 20 ( w środku pasma) antena jest OK.
    5. jeżeli SWR będzie najniższy na 40 kanale – pręt należy wysunąć w zamku cewki (jeżeli SWR nie przekracza w tej sytuacji wartości 2 na niższych kanałach to sugeruje zostawić antenę i nie korygować jej długości)
    6. Powtarzać czynności z punktu 2 -5 aż do uzyskania zadowalającego SWR w środku pasma pracy.
    7. Podłączyć radio bezpośrednio do instalacji antenowej i rozpocząć normalną eksploatacje radiotelefonu...

Na zakończenie

    • Sugestia 1: pamiętajcie że dla większości przypadków akceptowalna wartość SWR to 2,0 a dopuszczalna 2,5 więc nie należy panikować że nie macie 1,1 – wartość ta zależy od wielu czynników więc spokojnie...
    • Sugestia 2: strojenie wykonujcie na „suchym dachu” – wilgoć czy to na powierzchni dachu czy to w antenie lub kablu znacząco przekłamuje wskazania
    • Sugestia 3: nie skracajcie kabla antenowego – dłuższy kabel może być , na krótszym mogą być problemy z zestrojeniem anteny (oczywiście dotyczy to głównie pasma CB)

Szukaj

Zobacz również